Znane gwiazdy o polskich korzeniach

441704675940814299.jpg

Polacy w związku z wieloma wydarzeniami historycznymi, które nas dotykały przez kilka stuleci, rozjechali się po całym świecie. W związku z tym w wielu krajach możemy spotkać się z ośrodkami polonijnymi. Ponadto całkiem sporo gwiazd filmowych czy muzycznych otwarcie przyznaje się do polskich korzeni. Niektóre osoby w naszym zestawieniu są z tego znane, a inne mogą być dla was zaskoczeniem.

Mia Wasikowska

Mia Wasikowska jest jedną z najbardziej utalentowanych aktorek młodego pokolenia. Na swym koncie ma między innymi występy w takich filmach jak: Alicja w Krainie Czarów, Tylko kochankowie przeżyją, Stoker, Alicja po drugiej stronie lustra, Crimson Peak. Wzgórze krwi czy Jane Eyre. Mia urodziła się w Australii, a jej mama ma na imię Marzena i pochodzi z Polski. Wraz z ojcem wyemigrowali na Antypody, gdzie mieszkają do dziś. Choć Mia mówi tylko trochę po polsku, to jednak w wielu wywiadach podkreśla, że czuje się Polką i w naszym kraju czuje się jak u siebie. Często również przylatuje do Polski, a w dzieciństwie mieszkała przez rok w Szczecinie.

Leelee Sobieski

Leelee Sobieski to aktorka znana szerszej publiczności na przełomie lat 90. i początku XXI wieku. Swego czasu uważana była za jedną z najbardziej obiecujących aktorek młodego pokolenia w Hollywood. Jednak w ostatnim czasie jej kariera mocno zahamowała. Obecnie grywa w mniej znanych filmach i serialach. Mimo wszystko nadal pozostaje jedną z bardziej znanych gwiazd o polskim pochodzeniu. Jej ojciec, Jean Sobieski, twierdzi, że jest spokrewniony z królem Janem III Sobieskim. Trudno orzec, czy jest tak w rzeczywistości, czy też mamy jedynie do czynienia ze zbieżnością nazwisk.

Yvonne Strahovski

Yvonne Strahovski to australijska aktorka, która znana jest przede wszystkim z występów w takich serialach jak Dexter, Chuck czy 24: Jeszcze jeden dzień. W rzeczywistości ma na nazwisko Strzechowski, a jej rodzicami są Bożena i Piotr Strzechowscy. Aktorka nie tylko otwarcie mówi o swoich korzeniach, lecz także płynnie mówi po polsku. Często odwiedza nasz kraj, spędza tutaj z rodziną święta.

Paul Wesley

Paul Wesley to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie filmowym, która posiada polskie korzenie. W rzeczywistości nazywa się on Paweł Wasilewski, jednak zdecydował się zmienić nazwisko na potrzeby przemysłu filmowego. Jego rodzice Tomasz i Agnieszka Wasilewscy są polskimi emigrantami mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych. Gwiazda serialu Pamiętniki wampirów w młodości często spędzał wakacje w okolicach Warszawy u swych dziadków. Obecnie również często odwiedza nasz kraj, a przy tym płynnie mówi po polsku!

Juliette Binoche

Juliette Binoche to jedna z najbardziej znanych i utalentowanych francuskich aktorek. Znana jest z takich produkcji, jak Angielski pacjent, Trzy kolory: Niebieski, Wichrowe wzgórza, Godzilla czy też Czekolada. Warto wiedzieć, że jej matka, Monika Stalens urodziła się w Częstochowie. Ponadto jej dziadkowie pochodzą także z Polski, a uciekli do Francji po wybuchu II wojny światowej. Aktorka dzięki babci doskonale zna polskie tradycje, a także jest honorowym obywatelem Częstochowy.

Jesse Eisenberg

Jesse Eisenberg to aktor znany wszystkim z występów w takich produkcjach jak The Social Network, Iluzja, Zombieland, Batman vs. Superman. Jego dziadkowie pochodzili ze Szczecina, skąd wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Sam aktor twierdzi, że Polakiem jest w jednej czwartej, co nie przeszkadza mu w podkreślaniu właśnie tej narodowości.

John Krasinski

John Krasinski to aktor, którego nazwisko już nam sporo może powiedzieć o pochodzeniu. Okazuje się, że gwiazda serialu The Office i filmu 13 godzin: Tajna misja w Benghazi pochodzi z amerykańskiej rodziny o polskich korzeniach. W 2012 roku wraz ze swą żoną Emily Blunt udali się do Polski w poszukiwaniu polskich korzeni aktora. Odwiedził wiele miejsc w Polsce, a zwłaszcza Bytom, w którym to w archiwach kościoła odnalazł akt urodzenia swego prapradziadka pochodzący z 1876 roku.

Adrien Brody

Również Adrien Brody ma polskie korzenie. Aktor zgarnął zasłużonego Oscara za rolę w Pianiście, który nota bene opowiada historię polskiego Żyda. Pradziadek aktora, również wyznania mojżeszowego, wyemigrował z Polski do Stanów tuż przed wybuchem II wojny światowej. Niestety cała jego rodzina zginęła w Auschwitz.

Gwyneth Paltrow

Gwyneth Paltrow również może pochwalić się polsko-żydowskimi korzeniami. Jej pradziadek, Szymon Paltrowicz przez wiele lat był rabinem w mieście Nowogród. Ponadto niektórzy członkowie rodziny pochodzili z okolic Łomży i Suwałk.

Jane Krakowski

Jane Krakowski to aktorka, znana wielu z nas dzięki roli w serialu Ally McBeal. Jej dziadkowie są Polakami i pochodzą z okolic Krakowa. Wyemigrowali oni jednak do Stanów Zjednoczonych. W ich domu rozmawiano jednak w języku polskim, dzięki czemu z aktorką w mniejszym lub większym stopniu można porozumieć się w naszym języku. Ponadto Jane doskonale zna polskie tradycje i zwyczaje, a przy tym regularnie odwiedza kraj swych przodków.

Scarlett Johansson

Scarlett Johansson to obecnie jedna z najbardziej znanych i popularnych aktorek w Hollywood. Widzowie zapewne kojarzą ją z ról u Woddy’ego Allena oraz w uniwersum Marvela. Aktorka ta posiada polskie korzenie i otwarcie o tym mówi, podkreślając dumę ze swego pochodzenia. Jej dziadkowie musieli emigrować z Polski podczas II wojny światowej. Jej dziadek miał na nazwisko Szlamberg, a według aktorki jego decyzja opuszczenia Polski należała do bardzo dramatycznych.

Lisa Kudrow

Lisa Kudrow to aktorka znana przede wszystkim z występu w serialu Przyjaciele. Okazuje się, ze również i ona ma polskie korzenie. Cześć jej rodziny wywodzi się z żydowskiej rodziny mieszkającej od setek lat w Polsce. Niektórzy członkowie rodziny od strony ojca nadal mieszkają w Gdyni.

Martha Stewart

Jest to niezwykle znana amerykańska celebrytka, która stworzyła spore imperium medialne związane z poradami i produktami domowymi. W rzeczywistości nazywa się Martha Helen Kostyra, a jej rodzice w 1937 roku poznali się w Stanach Zjednoczonych na kursie języka polskiego. Jej dziadek ze strony ojca pochodził z Rudnika nad Sanem, a babcia urodziła się w Janowie Lubelskim.

Inne znane gwiazdy

Oczywiście to nie koniec znanych osobistości o polskich korzeniach. Warto wspomnieć między innymi o Lukasie Podolskim i Mirolsavie Klose, czyli dwóch niemieckich napastnikach, którzy urodzili się w Polsce. Do naszych korzeni przyznają się także takie gwiazdy jak Jane Seymour, Natalie Portman, Emily Ratajkowski, Téa Leoni, Harvey Keitel, Jared Padalecki, Matt Pokora, Ben Kowalewicz czy Axl Rose.