Najbogatsze Polki – Top 10

441704675942336760.jpg

Choć często przyjmuje się, że wielki sukces w biznesie osiągnąć mogą mężczyźni (niesłusznie!), to jednak coraz więcej Polek udowadnia, że ich ogromny rozwój jest jak najbardziej możliwy. Każdego roku przedstawiane są zestawienia najbogatszych osób w Polsce. Za ubiegłe 12 miesięcy taki ranking przygotował Wprost. Zachęcamy do zapoznania się z najbogatszymi Polkami.

Teresa Mokrysz – 570 mln zł

Nazwisko to zapewne większości osobom nie mówi za wiele, lecz marka Mokate zdecydowanie tak. Otóż Teresa Mokrysz jest współwłaścicielką firmy produkującej kawy, herbaty oraz produkty spożywcze. Razem z mężem z małego rodzinnego biznesu utworzyli ogromne imperium, którego produkty sprzedawane są w 65 krajach na całym świecie! Zapewne i w naszych koszykach czasem ląduje kawowe Mokate, NYCoffee, herbata Minutka czy Loyd. To właśnie Teresa Mokrysz na przełomie lat 80. i 90. wpadła na pomysł sprowadzania do Polski zabielaczy do kawy. W krótkim czasie z importera stała się jednak producentem, gdyż w Ustroniu wybudowała najnowocześniejszą na świecie wieżę do produkcji zabielaczy. Obecnie dyrektorem Mokate jest jej syn, Adam, natomiast Teresa z mężem są członkami rady nadzorczej.

Dorota Soszyńska – 590 mln zł

Jest ona powszechnie nazywana najbogatszą Polką rodzimej branży kosmetycznej. Wyprzedza na tym polu choćby Irenę Eris. Od wielu lat jest współwłaścicielką oraz dyrektor kreatywną spółki Oceanic. Jest to jedno największych w kraju przedsiębiorstw farmaceutyczno-kosmetycznych. W jego ofercie znajdziemy liczne leki, kosmetyki, dermokosmetyki marki Oceanic, AA czy Long4Lashes, a same produkty znajdziemy w 44 krajach na czterech kontynentach. Dorota Soczyńska posiada także udziały w Euro Fragrance, będącej dystrybutorem ekskluzywnych marek na naszym rynku.

Małgorzata Adamkiewicz – 750 mln zł

Wspólnie z mężem Maciejem Adamkiewiczem jest właścicielką Grupy Adamed. W rodzinnej firmie pełni rolę dyrektora generalnego. To za jej kadencji stworzony został nowoczesny dział badawczo-rozwojowy, w którym prowadzone są do dziś badania nad nowymi lekami. Wraz z małżonkiem posiada także hotel Narvil w Serocku nad Narwią. Jest absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie, doktorem nauk medycznych. Początkowo pracowała w Klinice Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Obecnie jest także członkiem Światowego Towarzystwa Endokrynologicznego.

Anna Podniesińska – 800 mln zł

Swój sukces zawdzięcza przede wszystkim bardzo dobrym kontaktom międzynarodowym. W przeciągu kilkunastu lat sprowadziła na nasz rynek między innymi firmę DHL, obuwie Bata czy też ubrania Oscara Jacobsona. Jej pokaźny majątek to także wynik inwestycji w branży odzieżowej, deweloperskiej oraz wydobywczej. Zaangażowała się w szukanie gazu łupkowego, a także zajmuje się wykupywaniem luksusowych nieruchomości. Dziś zarządza licznymi obiektami handlowymi i biurowymi w Warszawie i innych polskich miastach. Warto dodać, że z wykształcenia jest psychologiem.

Katarzyna Frank- Niemczycka – 900 mln zł

Prywatnie jest żoną Zbigniewa Niemczyckiego, który od lat regularnie znajduje się na liście najbogatszych Polaków. Małżeństwo wspólnie zarządza biznesem, dlatego majątek jest w tym wypadku razem liczony wspólnie. Są właścicielami Curtis Group, która działa w obszarze farmaceutycznym oraz budowlanym. Ponadto posiadają udziały w hotelu Bryza w Juracie, który jest uznawany za jeden z najbardziej luksusowych nad polskim morzem. Kobieta z wykształcenia jest psychologiem. Od lat udziela się charytatywnie, dzięki czemu została pierwszym polskim Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF.

Aldona Wejchert – 1,2 mld zł

Wraz z dziećmi jej majątek wyceniany jest na ponad 1,2 miliarda złotych! Jest wdową po Janie Wejchercie, który w 2008 roku znalazł się w rankingu Top 1000 miliarderów na świecie. Obecnie jest głównym udziałowcem oraz członkiem komitetu wykonawczego Grupy ITI. To właśnie ona odpowiadała między innymi za Multikino, czyli pierwszą w Polsce sieć multipleksów. Do 2015 roku zasiadała w radzie nadzorczej spółki TVN. Prywatnie jest absolwentką Wydział Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Solange Olszewska – 1,2 mld zł

Solange Olszewska jest w ostatnich latach współtwórczynią jednego z największych sukcesów polskiej firmy na rynku międzynarodowym. To współzałożycielka i współwłaścicielka firmy Solaris Bus & Coach S.A. Od 1996 roku to znane dziś przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją autobusów i tramwajów. Dziś są one – zwłaszcza autobusy – obecne nie tylko na polskich ulicach, lecz także w blisko 700 miastach w 30 państwach. A z każdym rokiem wynik ten jest poprawiany. Warto przy tym dodać, że większość produkcji skierowana jest na zagraniczne rynki. Ciekawostką jest fakt, iż Solange Olszewska z wykształcenia jest dentystką.

Barbara Komorowska – 1,5 mld zł

Tym razem mamy do czynienia z królową polskiego rynku spożywczego. To właśnie ona wraz z mężem założyła firmę Bakoma, która jest obecnie jednym z największych producentów przetworów mlecznych w Polsce. Oprócz Bakomy w jej posiadaniu jest także spółka Komagra, firma Młyny Polskie oraz Bioagra-Oil. Każdego roku małżeństwo posiada przychody rzędu 1,5 mld złotych. Do jednej z najbogatszych Polek należą również dwa czterogwiazdkowe hotele: Słoneczny Młyn w Bydgoszczy i Tęczowy Młyn w Kielcach. Barbara Komorowska z wykształcenia jest absolwentką Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jak widać, nabytą wiedzę potrafiła znakomicie spożytkować na rodzącym się rynku mleczarskim.

Grażyna Kulczyk – 1,7 mld zł

Wdowa po Janie Kulczyku jest drugą obecnie najbogatszą Polką. Z wykształcenia jest prawnikiem. Od lat znana jest z zamiłowania do sztuki i kultury. Stworzyła między innymi największą prywatną instytucję kultury, a spora część jej majątku to kolekcje dzieł sztuki (przeszło 100 mln euro) Przed śmiercią męża była właścicielką Starego Browaru w Poznaniu, który jednak niedawno odsprzedała za ok. 290 mln euro. Wraz ze wzbogacaniem się męża również postawiła na własny biznes, czego dowodem był wspomniany Stary Browar, a także sprowadzanie rowerów z Tajwanu i otwarcie pierwszego w Poznaniu salonu Volkswagena. Dziś głównie inwestuje w start-upy z obszaru nowych technologii.

Dominika Kulczyk – 8,5 mld zł

Od 2016 roku to właśnie Dominika Kulczyk jest najbogatszą Polką. Wraz ze swym bratem Sebastianem stała się spadkobiercą rodzinnej fortuny. W wywiadach stwierdziła, że nie zaimponuje jej mężczyzna oferujący lot helikopterem, skoro posiada własny. Jako dziedziczka wielomiliardowej fortuny po zmarłym ojcu ma przed sobą trudne zadanie. Została wprowadzona zgodnie z wolą ojca do rady nadzorczej Kulczyk Investments, a docelowo ma znaleźć się na fotelu szefa rady. Ma także zajmować się rodzinną fundacją o globalnej skali. Już od lat pomaga w krajach słabo rozwiniętych. Z tak pokaźnym majątkiem znalazła się w rankingu Top 1000 najbogatszych na świecie.