Biografie znanych kobiet – co warto przeczytać?

441704675943200408.jpg

Wiele osób tak już ma, iż mniej lub bardziej interesuje się celebrytami, znanymi osobami. Informacje o gwiazdach filmu, telewizji należą do jednych z najczęściej czytanych w czasopismach czy na portalach internetowych. Wielokroć są to tylko plotki, przez co trudno dowiedzieć się, co jest prawdą a co fałszem. My polecamy zamiast lub obok czytania informacji plotkarskich, sięgnięcie po biografie. Na rynku wydawniczym zetkniemy się z wieloma pozycjami, które dotyczą naszych rodzimych oraz zagranicznych gwiazd. W tym wypadku możemy być pewni, iż mamy do czynienia z rzetelnymi informacjami oraz dziełami cenionymi przez wiele czytelniczek. Postanowiliśmy przyjrzeć się niektórym interesującym propozycjom.

Damy PRL-u – Emilia Padoł

To propozycja dla nieco starszych czytelniczek lub tych, które interesują się dawnymi polskimi aktorkami. Emilia Padoł stworzyła niezwykle interesującą opowieść o dwunastu niezwykłych kobietach, które sławne były przede wszystkim w czasach PRL-u. Są to damy sceny muzycznej, ekranu, które były prawdziwymi ikonami swoich czasów. Dzięki tej pozycji dowiemy się całkiem sporo o takich osobistościach, jak Kalina Jędrusik, Grażyna Szapołowska, Beata Tyszkiewicz, Barbara Brylska, Pola Raksa, Nina Andrycz, Anna Dymna, Elżbieta Czyżewska, Małgorzata Braunek, Teresa Tuszyńska, Barbara Kwiatkowska-Lass, Ewa Krzyżewska. Autorka w każdym kolejnym rozdziale szkicuje sylwetki kolejnej kobiet. Nie skupia się przy tym na samej biografii, lecz sławie, jaka otaczała lub otacza te aktorki, piosenkarki. Poznajemy ich piekno, a także aspekty, z których nie były do końca znane. Poznajemy tutaj życie prywatne i zawodowe, jednak bez typowego szukania sensacji.

Elizabeth Taylor i Richard Burton – Christa Maerker

Jest to książka, która skupia się na jednej z najbardziej znanych par ubiegłego stulecia. To historia burzliwego związku, o którym rozpisywały się ówczesne dzienniki. Obie znane postaci poznały się na planie „Kleopatry”. W owym czasie uchodzili za najseksowniejszych ludzi na Ziemi. Choć ich związek trwał 10 lat, to jednak stał się materiałem na niejeden scenariusz filmowy. Liczne rozstania, alkoholowe ekscesy, kłótnie czy powroty sprawiały, że ciągle znajdowali się na pierwszych stronach gazet. Autorka dogłębnie analizuje obie osobistości oraz związek, który stworzyli. Patrzy na ten burzliwy związek z perspektywy każdego z bohaterów, dzięki czemu otrzymujemy tutaj podwójną biografię.

To ja, Malala – Malala Yousafzai, Christina Lamb

Choć książka ta nie dotyczy żadnego celebryty, to jednak opowiada o niezwykle znanej i dzielnej dziewczynie. Cały świat usłyszał o niej w 2014 roku, kiedy została laureatką pokojowej Nagrody Nobla. Prezentowana jest nam tutaj historia tej pakistańskiej dziewczyny, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji. Gdy talibowie przejęli kontrolę nad regionem, w którym mieszkała, młoda dziewczyna odważyła się im sprzeciwić. W 2012 roku niemal zapłaciła za to najwyższą cenę. Podczas powrotu ze szkoły została postrzelona głowę z bliskiej odległości. Na szczęście cudem wyzdrowiała. Dzięki temu stała się z czasem najmłodszą w historii kandydatką oraz zwyciężczynią pokojowej Nagrody Nobla. W tej biografii poznamy historię jej rodziny, odważnych rodziców, bez których dziewczyna nie mogłaby uczęszczać do szkoły. To znakomite świadectwo tego, że nawet w odległym regionie, jednak osoba może być przyczyną sporych zmian na światową skalę.

Pani Kennedy i ja – Lisa McCubbin, Clint Hill

Clint Hill to były pracownik Secret Service, który między 1960 a 1964 rokiem był jednym z ochroniarzy Jacqueline Bouvier Kennedy. Przez ten czas nie odstępował żony prezydenta na krok, dzięki czemu obecny był w wielu ważnych dla niej chwilach. Towarzyszył pierwszej damie przy narodzinach synów, podczas rodzinnych wakacji, oficjalnych podróżach do Europy, Azji i Ameryki Południowej. Towarzyszył także jej w czasie nagłej śmierci męża, a także samym okresie po jego zabójstwie. Gdy po czterech latach odchodził ze służby u jej boku, Jacqueline Bouvier Kennedy wyprawiła na jego część przyjęcie. Po 50 latach postanowił podzielić się z czytelnikami swymi wspomnieniami. Dowiemy się tutaj, jak wychowanek sierocińca w Dakocie Północnej z czasem stał się najbardziej zaufanym człowiekiem w życiu pierwszej damy.

Elżbieta II. Portret monarchini – Sally Bedell Smith

Elżbieta II to najdłużej panująca monarchini w Europie. Jest ona jednym z symboli brytyjskości. Autorka tej biografii prowadzi nas przez wszystkie najważniejsze etapy życia królowej. Najpierw poznajemy dziewczynkę, jej okres dojrzewania, trudne czasy wojenne. Następnie możemy prześledzić losy jej związku z Filipem, a także samego momentu koronacji. Autorka w ciekawy sposób pokazuje, jak Elżbieta II starała się godzić swe liczne obowiązki z wychowywaniem dzieci. Dostaniemy się dzięki tej książce za pałacowe drzwi, możemy przyjrzeć się z bliska zawodowemu i prywatnemu życiu królowej. W wielu miejscach biografia oparta została na licznych wywiadach i nieujawnionych dotąd dokumentach. Poznamy tutaj żywą osobowość królowej, jej poczucie humoru i wyjątkową inteligencję.

Madonna. Królowa muzyki pop – Daryl Easlea, Fiegel Eddi

Nie ma chyba takiej osoby, która nie wiedziałaby, kim jest Madonna. Nie bez powodu amerykańska piosenkarka nazywana jest Królową Popu. Jest to jednak z interesujących biografii poświęconej ekscentrycznej i budzącej liczne kontrowersje artystce, dzięki niej dowiemy się między innymi, za co była kochana i potępiana. Autorzy prezentują tutaj jej relacje z rodziną, partnerami i współpracownikami, a także, jakie miały one wpływ na kształt jej utworów. Opisywane są tutaj najważniejsze single, albumy, klipy, filmy i trasy koncertowe Madonny. Poznamy także najśmielsze pomysły czy też największe porażki i sukcesy w zawodowym oraz prywatnym życiu gwiazdy.

Marilyn. Żyć i umrzeć z miłości Outlet – Alfonso Signorini

Marilyn Monroe to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd w historii kina. Prawdziwa seksbomba, która kojarzona jest głównie ze swego wyglądu. W tej fabularyzowanej biografii autor skupił się przede wszystkim na jej sferze uczuciowej. Dla sławnej aktorki najważniejsza w życiu była miłość. Brak spełnienia mimo romansów z Onassisem, Sinatrą, Montandem, Brando to główny powód nieszczęścia gwiazdy. Jej niepewność siebie sprawiała, że stale musiała sobie udowadniać, że jest kimś. Dowiemy się tutaj między innymi tego, że jej matka połowę życia spędziła w szpitalu psychiatrycznym, że przez pewien czas mieszkała w sierocińcu. To okazja do poznania tej osoby z zupełnie innej, nieznanej strony.

Gwiazdy mają czerwone pazury – Bożena Janicka, Krystyna Janda

Krystyna Janda to jedna z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych polskich aktorek. Jest gwiazdą zarówno filmowa, jak sceny teatralnej. Dzięki tej książce mamy okazję bliżej poznać jedną z ulubionych aktorek Andrzeja Wajdy. Jest to niezwykle interesujący portret Krystyny Jandy, spisany przez Bożenę Janicką. W książce Janda zaprasza nas do domu swego dzieciństwa, kolorowych lat w liceum plastycznym i szkoły teatralnej. Możemy tutaj poznać kulisy teatru, planu filmowego. Pisarka i aktorka razem pokazują zmieniające się obyczaje, opowiadają o przyjaciołach i bliskich gwiazdy. Sama Krystyna Janda pozwala nam uczestniczyć w swoim życiu rodzinnym.

Danuta Wałęsa, Marzenia i tajemnice – Piotr Adamowicz

Lech Wałęsa to postać światowa, która przyczyniła się do poważnych zmian w Polsce i Europie. Zapewne jego sukces nie mógł mieć miejsca, gdyby nie jego małżonka, Danuta. Mamy tutaj do czynienia z osobistą, szczerą opowieścią życiu, miłości, rodzinie oraz politycznych przemianach. Poznajemy osobę, która często stała za sukcesami męża. Stworzono tutaj portret odważnej i mądrej kobiety, która pragnęła jedynie miłości i rodzinnego szczęścia. Tymczasem znalazła się w centrum rewolucyjnych wydarzeń, medialnego szumu. Możemy tutaj poznać kobietę, która pod nieobecność męża musiała zajmować się rodziną. Jest to ciekawa opowieść o tym, że zawsze sława ma drugie dno, jest związana z wieloma innymi czynnikami.

Diana. W pogoni za miłością – Andrew Morton

Diana była niewątpliwie niezwykłą postacią medialną, której śmierć wstrząsnęła światem. Dlatego też do dziś jej postać budzi ciekawość. Autor w swej książce prezentuje skomplikowane życie wewnętrzne Księżnej Walii. Ten sam autor przy pełnej współpracy z księżną wydał pierwszą publikację, która okazała się bestsellerem oraz wzbudziła sensacje na rynku wydawniczym. Wiele lat po śmierci księżnej Walii, Andrew Morton znów powraca do przeszłości. Wykorzystując nowe źródła i materiały, próbuje zrozumieć Dianę, jej radości i dramaty. Dzieło to stało się podsumowaniem dorosłej części życia księżnej, jej rozterek sercowym, trudnych relacji z mężem, licznych romansów.

Znowu ona! Meryl Streep – Michael Schulman

Meryl Streep to prawdziwa ikona współczesnego kina. Jest rekordzistką pod względem nominacji do Oscara. Michael Schulman w bardzo szczegółowy i ciekawy sposób prezentuje nam życie amerykańskiej gwiazdy. Stworzył tutaj intymne spojrzenie na artystyczne dojrzewanie wybitnej aktorki. Możemy poznać jej czasy liceum na przedmieściach New Jersey, początki aktorstwa czy też gwiazdorskie role w słynnych filmach. Książka dotyka także ważnych dla aktorki aspektów, czyli feminizmu, małżeństwa i poświęcenia. Autor skupia się tu przede wszystkim na czasach, gdy Meryl dopiero stawiała pierwsze kroki w filmie i teatrze. Poznajemy istotne wydarzenia, które ukształtowały artystkę. Mamy tutaj styczność z faktami, nie plotkami.

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz – Anna Kamińska

Na koniec nieco sportowo. Jest historia najsłynniejszej polskiej himalaistki, której sukcesami żyła cała Polska. Jest to opowieść o kobiecie, która żyła od wyprawy do wyprawy. Nigdy nie zdecydowała się przy tym na macierzyństwo. Miała za sobą dwa nieudane małżeństwa. Ceniła sobie wolność i góry. W książce wykorzystane zostały nieznane dotąd dokumenty, rozmowy z bliskimi Wandy Rutkiewicz. Jest to wciągająca opowieść o pokonywaniu własnych demonów, przełamywaniu swoich słabości, a także wyjątkowej pasji.