Bieżnie – kilka interesujących modeli

441704675942805409.jpg

Nie od dziś wiadomo, że bieżnie mogą stanowić świetną alternatywę dla biegania na świeżym powietrzu, zwłaszcza, kiedy za oknem panuje niezbyt sprzyjająca aura. Nie da się ukryć, że istnieją różnice między bieganiem w terenie a wykorzystywaniem bieżni. Nie są to jednak tak duże zbieżności, abyśmy miały rezygnować z pomysłu zakupu bieżni. Choć początkowo korzystanie z takiego urządzenia może być kłopotliwe, to jednak po krótkim czasie można do tego przywyknąć. W porównaniu z klasycznym bieganiem otrzymamy lepsze osiągi podczas treningu. Jaką jednak bieżnię wybrać?

Zalety bieżni

Bieżnia jest urządzeniem treningowym, które daje nam uniwersalny trening. Ćwiczenia na niej mogą być wykonywane o każdej porze dnia i nocy. Możemy bez wychodzenia z domu postawić na intensywny, a przy tym efektywny trening. Bieżnie w porównaniu do biegania w terenie mniej obciążają stawy, a także minimalizują ryzyko kontuzji. Mamy przy tym możliwość precyzyjnego zaplanowania treningu. W zależności od obranego programu treningowego zyskamy innymi wymiar prędkości czy też obciążenia. Nasza sesja treningowa może być spokojna lub zintensyfikowana. Dzięki załączonemu komputerowi mamy okazję na bieżąco śledzić pokonany dystans, liczbę spalanych kalorii. Często otrzymujemy także opcję zmiany kąta nachylenia pasa biegowego. W wyniku tego otrzymujemy symulację biegu pod górę.

Jaki zatem model wybrać?

Obecnie bez trudu znajdziemy wiele modeli z niższej, jak i wyższej półki cenowej. Różnią się one między sobą oczywiście jakością czy też ilością zawartych w nich programów treningowych. Podczas zakupu dobrze jest pamiętać, iż długość pasa bieżni musi być dostosowana do naszego wzrostu. Przyjmuje się, że przy 180 centymetrach wzrostu urządzenie powinno być dłuższe niż 140 cm. Dodatkowo taki produkt musi być dopasowany do wagi. Eksperci radzą, aby kupować egzemplarze z przynajmniej 10-kilogramowym zapasem. Istotny dla nas będzie także stopień amortyzacji oraz moc silnika, której minimalna polecana wartość to 2 KM. Prezentujemy w związku z tym kilka najciekawszych modeli, które można zakupić w sklepach internetowych.

FITKRAFT SMT01

Tradycyjnie zaczynamy od produktów z niższej półki cenowej. Pierwszym z nich jest bieżnia treningowa SMT01. To idealne rozwiązanie dla wszystkich kobiet, które chcą zadbać o swoje zdrowie i kondycję, a przy tym nie wydać zbyt wiele na produkt treningowy. Bieżnia ta kosztuje około 700 złotych, co czyni ją jedną z tańszych na rynku – marka ta ma jeszcze bardziej ekonomiczne egzemplarze za 500-600 złotych! Model ten skutecznie zapewnia efektywny trening aerobowy, angażując wszystkie partie mięśniowe. Stalowa rama w tym wypadku gwarantuje bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Dodatkowo zastosowano tutaj klucz magnetyczny, zapewniający wyłączenie urządzenia w momencie odłączenia klucza od komputera. Wiele osób ceni sobie kompaktowy styl tego urządzenia – bez problemu możemy ją złożyć i ustawić pionowo. Nie zajmie w związku z tym wiele miejsca w salonie czy sypialni. Model ten wyposażony jest w elektryczną regulację oporu. Prędkość maksymalna to 10 km/h, a obciążenie może wynieść 110 kg.

Energetic Body W200

Jest to kolejny przykład podstawowego urządzenia, za które zapłacimy mniej niż 1000 złotych. Bieżnia Energetic Body W200 to urządzenie umożliwiające przeprowadzenie treningu biegowego w mieszkaniu lub domowej siłowni. Model ten ma między innymi komputer z 12 programami ćwiczeń, dzięki czemu możemy każdego dnia urozmaicać swój trening. Posiada przy tym czytelny wyświetlacz ukazujący aktualną prędkość czas treningu, pokonany dystans oraz spalone kalorie. Również nie zajmuje zbyt wiele miejsca w pomieszczeniu. Ta mała i niezwykle prosta bieżnia oferuje zakres prędkości 1 – 10 km/h oraz 110 kg maksymalnego obciążenia.

Sapphire SG-1600T FUNK

Sapphire to znany i ceniony producent sprzętu treningowego, który w swej ofercie posiada także orbitreki i rowery stacjonarne. Jego model SG-1600T FUNK także zakupimy za mniej niż 1000 złotych. Ta bieżnia elektryczna jest polecana tym kobietom, które poszukują dla siebie prostego egzemplarza w atrakcyjnej cenie. Niewielkie wymiary sprawiają, że nie zajmuje ona dużo miejsca, a przy tym zastosowany prosty w obsłudze system składania gwarantuje schowanie całości do szafy lub w kąt pomieszczenia. Bieżnia ta wyposażona została w funkcjonalny komputer z czytelnym wyświetlaczem. Dostajemy tutaj do wyboru trzy programy treningowe w oparciu o nastawione parametry, jak czas, dystans, kalorie. Urządzenie po 5 minutach bezczynności wyłączy się automatycznie. Model ten zaopatrzony został w amortyzowany pas, a jego maksymalna prędkość wynosi 8 km/h. To idealny produkt dla początkujących lub osób starszych.

Klarfit Treado Advanced

Czas przejść do bardziej zaawansowanych urządzeń, których cena przekracza 2000 tysiące złotych. Pierwszym z nich jest Klarfit Treado Advanced. Jest to magnetyczna bieżnia z pulsometrem ręcznym, komputerem treningowym, przyrządem do masażu pasem oraz wbudowaną ławką do ćwiczenia brzuszków. Dzięki temu otrzymujemy niezwykle funkcjonalne urządzenie do różnych form treningu. Idealnie sprawdzi się w każdej domowej siłowni, salonie czy sypialni. Zaopatrzona została w hydrauliczny mechanizm podnoszący, który umożliwia łatwe podnoszenie i opuszczanie. Na komfort treningu wpływa tutaj magnetyczna bieżnia z antypoślizgową powłoką. Informacji treningowych dostarczy nam komputer treningowy z czytelnym wyświetlaczem LCD. Dowiemy się dzięki niemu, jaki mamy aktualny puls, czas treningu, prędkość, spalone kalorie i pokonaną odległość. Uwagę zwraca także wbudowany przyrząd do masażu specjalnym pasem, dzięki któremu można odrobinę poprawić niedoskonałości ciała. Regulowana prędkość w tym modelu ma zakres 1 – 12 km/h, a maksymalne obciążenie to 120 kg.

SPRINT BT 3140 Body Sculpture

Bieżna Body Sculpture BT 3140 to propozycja dla tych osób, które chcą posiadać bieżnię do użytku domowego, jednak o bardziej profesjonalnych parametrach. Model ten wyposażony jest w silnik o mocy 3 KM (wszystkie bieżnie poniżej 1000 złotych mają tylko 1 KM). W wyniku tego zapewnia o wiele szerzy zakres prędkości, który wynosi 0,8 – 16 km/h. Jest to wersja, która umożliwia nam nachylenie położenia pasa bieżni od 1 do 10 procent Dzięki temu możemy dostosować trudność treningu do swych dziennych preferencji. Zaawansowany komputer pokładowy pokazuje nam czas, aktualną prędkość, przebyty dystans, kąt nachylenia bieżni, puls, funkcję SCAN, a także pomiar spalania tkanki tłuszczowej w trakcie ćwiczeń. Jednocześnie zapisuje całkowity dystans pokonany na urządzeniu. Posiada przy tym 15 stałych programów, 1 manualny oraz możliwość zapisania dwóch ustawień użytkownika. Podczas treningu pomocne są przyciski szybkiego wyboru prędkości oraz kąta nachylenia. Maksymalne obciążenie to 100 kg.

Zipro Dream

Na podobnym pułapie cenowym, czyli powyżej 3000 złotych znajduje się Zipro Dream. Bieżnia ta również bardzo dobrze pasuje do mieszkania lub domowej siłowni. Choć jest masywna, to jednak odznacza się ergonomią. Jej duży pas biegowy zapewnia komfortowe warunki do biegania. Maksymalna moc jej silnika to 3,5 KM. Oferuje nam dzięki temu prędkość od 1 do 20 km/h. Komputerowo sterowany kąt nachylenia to 0-15%. Urządzenie to zaopatrzone zostało w przyciski szybkiej regulacji prędkości oraz kąta nachylenia. Posiada przy tym pomiar pulsu poprzez sensory dotykowe na uchwytach. Na komfort treningu ma wpływ amortyzacja, składająca się z 6 elastomerów ze sprężynami zewnętrznymi. To nieco interaktywny model, który posiada wejście USB, czytnik kart SD, a także dwa wbudowane głośniki. Zaopatrzony jest przy tym w antypoślizgowe stopki. Maksymalna waga użytkownika w tym wypadku to 150 kg.

HMS BE8510i Premium

Tym razem przyszedł czas na klasę premium, gdzie za ponad 4000 złotych otrzymamy ceniony i polecany model bieżni marki HMS. Jest to bieżnia elektryczna, która posiada progresywny komputer z możliwością podłączenia urządzenia przenośnego. Współpracuje przez to z dedykowaną aplikacją iRunning+, dzięki której otrzymuje się dostęp do interaktywnego centrum danych i rozrywki, jak Google Street View. Wprowadzony system nowoczesnych amortyzatorów zapewnia lekkość i elastyczność biegu. Niezwykle pomocny i przydatny okazuje się tutaj dotykowy wyświetlacz. Sam komputer posiada aż 99 programów tematycznych! Również i tutaj znajdziemy wejście Audio, port USB, slot karty SD oraz dwa wbudowane głośniki. Zakres prędkości w tym modelu wynosi 1 – 22 km/h, a liczba liczba poziomów nachylenia pasa bieżnego to 0 – 22%. Maksymalna waga użytkownika tutaj to aż 180 kg.

ADVENTURE 5 Horizon Fitness

Adventure 5 to urządzenie, na które musimy wydać przynajmniej 2000 złotych więcej niż za poprzednio opisywany model. Mamy tutaj do czynienia z bieżnią, która bez trudu może być wykorzystywana w mniejszych klubach fitness. Jej solidna konstrukcja w połączeniu z większa mocą silnika daje okazję na intensywny trening. Urządzenie to działa z ViaFit, czyli aplikacją, ułatwiającą analizę treningu. Można dzięki temu idealnie połączyć ćwiczenia ze wszelkimi danymi, które pomogą w ustaleniu planu oraz diety. Horizon Fitness posiada tryb oszczędności energii, gdzie po 15 minutach braku aktywności przechodzi automatycznie w stan uśpienia. Producent dał nam tutaj do dyspozycji napęd sterowany cyfrowo. Dodatkowo specjalny mechanizm wycisza pracę urządzenia. Wykorzystano tutaj też 3 stopniową amortyzację (VRC) Variable Respnse Cushioning, która gwarantuje odpowiednią sprężystość w każdej fazie kroku. Model ten posiada zakres prędkości 0,8-20km/h, kąt nachylenia 0-12% oraz maksymalne obciążenie 148 kg. Wyświetlacz 5,75″ LCD z niebieskim podświetleniem prezentuje dane o kaloriach, dystansie, czasie, kącie nachylenia, pulsie. Dodatkowo możemy skorzystać z 14 programów tematycznych, telemetrycznego system pomiaru pulsu.

Zaprezentowaliśmy tylko kilka modeli bieżni, które mogą stać się elementem wyposażenia domowej siłowni. Nasz pułap cenowy osiągnął cenę nieco powyżej 6000 złotych. Tymczasem zetkniemy się w sklepach internetowych z wersjami, które kosztują kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.