10 największych Artystów Jednego Przeboju

441704675939324367.jpg

Często nam się zdarza, że do ucha wpada konkretny utwór lub chwytliwa melodia. Zaciekawione konkretnym artystą, zespołem staramy się znaleźć inne ich znane utwory. Okazuje się jednak, że ich po prostu nie ma lub są czymś zupełnie innym niż się spodziewałyśmy. W branży istnieje na to pewne określenie – artysta jednego przeboju. Swego czasu muzyczny magazyn VH1 sporządził listę 100 takich osób. Oto czołowa 10 największych Artystów Jednego Przeboju.

“99 Luftballoons” – Nena

Jeden z największych europejskich przebojów lat 80. Zaprezentowany w 1983 roku singiel niemieckiej grupy Nena od razu wspiął się na światowe listy. Rok później zespół nagrał także anglojęzyczną jego wersję. Piosenka wpisuje się w charakterystyczny nurt protest song i opowiada o sprzeciwie wobec działań militarnych. Mimo ogromnego sukcesu zespół już nigdy nie nagrał przeboju na poziomie 99 Luftballoons, przez co określany jest dziś mianem artysty jednego przeboju.

“Rico Suave” – Gerardo

Gerardo Mejía to artysta, którego nazwisko pewnie większości z nas nic nie mówi. W latach 90. zasłynął w Stanach Zjednoczonych singlem Rico Suave. Niestety był to jedyny udany utwór tego artysty, w którym wielu ówczesnych działaczy muzycznych upatrywało wielką gwiazdę. Jego kolejne single i albumy przeszły jednak bez większego echa. W latach 90. zajmował się szukaniem talentów muzycznych. Przypisuje mu się po części odkrycie Enrique Iglesiasa.

“Take On Me” – A-Ha

Z tą pozycją trudno się zgodzić. Norweski zespół miał na swym koncie także inne przeboje, jak The Sun Always Shines on T.V. czy też Crying in the Rain. Zapewne twórcy tego zestawienia wzięli pod uwagę fakt, iż po Take on Me zespół nie nagrał już tak bardzo znanego utworu. Z samym utworem wiąże się ciekawa historia, albowiem jego pierwotna wersja sprzedana została w nakładzie jedynie 300 egzemplarzy. Studio postanowiło dać artystom jeszcze jedną szansę, dzięki czemu zmieniona wersja stała się ogromnym przebojem.

“Ice Ice Baby” – Vanilla Ice

Na początku lat 90., kiedy królował głównie czarny rap, sukces białego rapera był mimo wszystko całkiem sporą sensacją. Jego utwór Ice Ice Baby szturmował listy przebojów. Utwór ten jako pierwszy w historii z gatunku hip-hop zagościł na szczycie listy Billboard Top 100. Dziś raczej traktowany jest z przymrużeniem oka, często lądując nawet na listach najgorszych utworów w historii. Sam Vanilla Ice już nigdy nie nagrał niczego znanego, dlatego miejsce w tym zestawieniu jak najbardziej mu się należy!

“Who Let The Dogs Out” – Baha Men

To utwór, który do dziś jest grany na wielu imprezach, wykorzystywany w filmach i serialach. Nagrany został przez grupę Baha Men i tak właściwie to jedyny znany większości z nas ich utwór. Zespół do dziś jest aktywny muzycznie, będąc popularnym bardziej w swym regionie, czyli na Bahamach.

“Mickey” – Toni Basil

Mickey to utwór Toni Basil, który był jednym z najlepszych symboli nowej fali w muzyce. Idealnie wpisywał się w trendy zespołów punkrockowych. Brytyjska artystka ze swym zespołem szturmem zdobyła nim listy przebojów w 1982 roku. W Stanach Zjednoczonych wylądowali na pierwszym, a w UK na drugim miejscu. Sądzono, że na zespół i samą artystkę czeka świetlana kariera, jednak Mickey okazał się ich jedynym sukcesem. Toni Basil zaczęła występować w wielu filmach, jednak i tutaj nie zrobiła większej kariery.

“I’m Too Sexy” – Right Said Fred

Jeden z często wykorzystywanych utworów w filmach i telewizji. Right Said Fred dzięki niemu stał się wielką gwiazdą początku lat 90. Brytyjski zespół w aż 6 krajach wylądował ze swym singlem na pierwszym miejscu list przebojów. Niestety już nigdy nie nagrał przeboju na miarę I’m Too Sexy. Muzycy do dziś są aktywni na Wyspach Brytyjskich, gdzie nadal nagrywają i koncertują.

“Come On Eileen” – Dexy’s Midnight Runners

Jeden z wielkich przebojów lat 80. W wielu obecnych rankingach znajduje się on w zestawieniach najlepszych utworów tamtego okresu. W 1983 roku zajmował przez pewien czas pierwsze miejsce w Stanach Zjednoczonych i drugie w Wielkiej Brytanii. Był to jedyny większy sukces tej grupy, która w 1986 roku zakończyła pierwotnie swą działalność. W 2003 roku jednak reaktywowała się i jest czynna do dziś.

“Tainted Love” – Soft Cell

Z 1982 roku pochodzi utwór Tained Love grupy Soft Cell. Oryginalnie jest to piosenka z repertuaru Eda Cobba. Brytyjski duet dzięki coverowi stał się sławny na początku lat 80. Mimo obiecujących początków grupa rozpadła się w 1984 roku, w wyniku czego znana jest dziś jako artysta jednego przeboju.

“The Macarena” – Los Del Rio

Niezapomniany utwór lat 90., który towarzyszy nam do dziś. Praktycznie każda osoba na imprezie potrafi zatańczyć charakterystyczny układ. W II połowie lat 90. Macarena królowała we wszystkich światowych dyskotekach i klubach muzycznych. Dzięki temu utworowi hiszpański zespół Los del Rio z miejsca stał się światowym fenomenem. Na Macarenie ich sukcesy się jednak zakończyły, dlatego też powszechnie uznawany jest on za największego artystę jednego przeboju.

Do artystów jednego przeboju zaliczyć możemy także takie osobistości świata muzycznego jak: Chumbawambę z utworem Tubthumping, Carla Douglasa z Kung Fu Fighting, Des’ree – You Gotta Be, Lou Begę z Mambo No. 5, Normana Greenbauma ze Spirit In The Sky czy też Haddawaya z What Is Love?.